Відповімо на всі Ваші запитання:)


Відповімо на всі Ваші запитання:)

60% ЛЮБОВ | 30% МАГІЯ | 10% БЕЗУМСТВО
 

Катерина Степаніщева, авторка колекції “Рідна” розповідає про не простий, але захопливий шлях ілюстратора, про сенси, випробування війною, гадання на кахлях та багато іншого… читайте та пізнавайте українських митців.

kateryna-stepanishcheva

Колекція “Рідна” Gifty & MYFABSTORY

  • Катю, розкажіть, будь ласка, про колекцію, яку ми з вами створили. Для кого воно? Про що вона? Чи легко далося? 

Я дуже рада нашій колаборації з Gifty, бо Gifty – це про ідею, високу якість речей, чудову подачу та креативність. 

Мені подобається тема етно, зокрема використання елементів та символів, характерних для української народної творчості. Тож я дуже рада, що змогла втілити її в чашках, постерах, листівках і хустинці. При створенні колекції, мені хотілося, щоб кожна річ була маленькою частинкою рідної землі, теплими підтримуючими обіймами близької людини.  

Вибір червоно-чорної кольорової гами був не випадковим. Так само як у жовто-блакитному поєднанні кольорів, у червоно-чорному відразу зчитується українське, адже це основні кольори нашої традиційної вишивки.

У текстах я використовувала елементи українського скоропису – трохи переосмисленого й осучасненого. Мені здається, зараз, як ніколи, хочеться відчувати приналежність до сильної нації з багатою культурою і давньою історією, тому такі речі з символами адресовані для кожного, хто має схожі прагнення. 

Крім цього, мені хотілося додати ще й сучасні сенси: про дім, про поклик серця, про рідні зорі та щиру вдячність людям – тим, хто захищає, підтримує, надихає та допомагає. (тут можна поставити в колаж листівку дякую). 

Створення колекції відбулося на одному диханні. Сюжети приходили до мене майже в такому вигляді, як ви їх бачите зараз, з невеликими видозмінами в процесі роботи. А взагалі, малювання в такому стилі є для мене дуже терапевтичним – воно допомогло мені прожити травматичний досвід початку повномасштабної війни в Україні та рухатися далі. 

hustyna_kahki_chashka_dim

  • Що стало поштовхом до створення ілюстрацій в цьому напрямку?

Моя мама у свій час була вчителем географії та за сумісництвом кураторкою шкільного краєзнавчого гуртка у м. Суми. Саме тому тема досліджень власної культури та історії були мені знайомі з дитинства. Першим схожим досвідом стала виїзна етнографічна практика у м. Львів після першого курсу університету. Там, у музеї, ми замальовували український стрий, килими, вишивку на рушниках і сорочках. Для мене це було надзвичайно захоплююче та надихаюче. Це, мабуть, і стало зерном, яке пізніше проросло в цілий напрям моєї творчості.

Років 5 потому я створила проєкт “Україна Рідна” – це серія з 25 листівок, кожна з яких відображувала особливості українського строю конкретної області України. Щоб втілити цю ідею в життя, довелося провести чимале дослідження в бібліотеках. 

Уже значно пізніше я зацікавилась українською каліграфією – в тому числі й скорописом, який я використала для написів в колекції «Рідна» для Gifty. Для нього характерні висока естетичність, неймовірна пластичність, виносні та експресивні елементи. Скорописній каліграфії я навчалася в студії Monkey art у Києві. Засновниця, прекрасний каліграф і Вчитель із великої літери – Людмила Гжебовська, дуже глибоко досліджувала тему української писемності, тож усі її учні перейняли цю часточку любові до каліграфії, в тому числі і я.  

  • Розкажіть, будь ласка, про хустку  з українськими кахлями. Які українські символи там зашиті. Як на ній можна гадати? 

Узагалі, ідея з кахлями народилася під час мого 48-денного челенджу «Магія ранків», який проходив в Інстаграмі перед Великоднем 2024 року. Кожної неділі я викладала 9 кахель з українськими мотивами. Своєю чергою підписники обирали ту, яка їм найбільше відгукується, а потім читали передбачення, яке ховається за відповідним квадратиком. Елементи, які я використовувала на кахлях – це переосмислення символів писанок, килимів, вишитих рушників та сорочок. Подібно до інстаграмного челенджу, кахлі на хустці з колекції «Рідна» мають той самий принцип. Крім української естетики, разом із шаликом люди отримують ще й можливість прочитати для себе маленьке передбачення. Такий собі розважальний аспект:)

hustyna_chashka_dim_dereviany_poster

Творчий шлях та особистий бренд Катерини Степаніщевої “MYFABSTORY”

  • Катю, розкажіть, будь ласка, про свої проєкти, творчий шлях. 

Я навчалася в Київському національному університеті технологій та дизайну  (КНУТД) на спеціальності “Текстильний дизайн”. Після захисту диплома в мене народилася донька, тож я не мала можливості багато працювати, але все ж таки хотілося реалізовувати свій творчий потенціал. Так з’явилася серія екоторбочок, які я розписувала акрилом та відшивала. Зазвичай сюжетами були улюблені котики й різні фантастичні істоти. Пізніше я перейшла на створення листівок та блокнотів із власними ілюстраціями.

Згодом була співпраця з українською компанією люксового текстилю - «Яскрава» (із виробництвом в Італії). Я розробляла для них дизайни лляних скатертин, ранерів та серветок. 

Після цього я заглибилась у світ дитячої ілюстрації для книжок українських видавництв («Братське», «Чорні вівці», «Ранок», «Крокус», «Книголав», «Art-Books», «Mamino») і журналу «Мамине сонечко».

Паралельно із цим я створила власний бренд шовкових хустин - “My silk story”. Особливість цього проєкту в тому, що кожна колекція мала свою історію та філософію. Пізніше, щоб не обмежувати свою діяльність тільки шовком, “My silk story” переросло в “My fab story”. Так була створена передноворічна колекція серветок до року Миші, а трохи згодом - лляна тканина «Всередині», де зображено київський метрополітен із неймовірною кількістю колоритних і унікальних персонажів. 

Зараз, в рамках проєкту “My fab story”, я створюю листівки й настінні календарі, паралельно ілюструю дитячі книжки. З останнього: про перших 10 днів повномасштабної війни в Україні «Це тиха ніч, мій астронавте», авторка Оксана Лущевська, видавництво «Книголав» (ця книга також вийшла друком в Америці та Великобританії);  про пригоди кота Мурка Мняуска «Котозаври», авторка Юлія Ілюха, видавництво «Чорні Вівці»; жартівлива книга «Собаки-каяки», авторка Оксана Лущевська, видавництво «Mamino»; серія розмальовок про визначних українців, авторка Оксана Лущевська, видавництво «Art-Books».

proekty_kateryna_stepanishcheva

  • Чи були творчі люди, митці у вашій родині? Чи піде донька вашими слідами? 

Загалом, в моїй родині багато творчих людей. Тато любив вирізати по дереву, хоча це й не було його спеціальністю. Мама ходила в походи та проводила краєзнавчі дослідження, що теж є проявом неабиякої креативності, я вважаю. Мій чоловік працює у банку, але у нього творча душа. Зараз він захопився плівковою фотографією і просто вражає мене нестандартними кадрами та сюжетами. Моя 14-ти річна донька не пішла моїми художніми стежками, а обрала свій, не менш захоплюючий шлях, – акторство. Вона дуже талановита та цілеспрямована особистість, тож я вірю, що її чекає успіх у будь-яких починаннях.

  • Як вам вдається поєднувати свою творчість з маркетингом, фінансами та іншими складовими ведення особистого бренду?

В ідеалі, я б просто хотіла займатися творчістю. З власним брендом мені все дається трохи складніше… Наприклад, у проєкті з хустинами я організовувала фотосесії, домовлялася з моделями й фотографом, продумувала образи, а потім, після всього цього, ще й просувала товар – це забирало дуже багато сил, як у фізичному, так і в емоційному плані. Для цього потрібна була ціла команда, якої у мене на той момент не було. Але це був безцінний досвід, який зараз мені допомагає і за який я дуже вдячна.

  • Чи важко вам працювати з клієнтами для комерційних замовлень?

Я завжди намагаюсь максимально детально розпитати клієнта та почути від нього чітке технічне завдання й терміни, додатково прошу надіслати референси моїх ілюстрацій, щоб зрозуміти, в якому стилі та деталізації зацікавлений клієнт. Після цього я вже чітко розумію, чи зможу допомогти замовнику створити необхідний продукт. Ця конкретика на старті мінімізує непорозуміння і, як правило, така робота йде легко та без несподіваних поворотів. 

  • Чи є у вас улюблений принт або тема в цілому?

Улюбленого принту, як такого, немає. Але мені дуже подобається принцип створення спочатку контурного зображення, а потім додавання до нього кольорів. Дуже цікаво спостерігати, як оживає ілюстрація. 

  • Етностиль зараз це тренд. Як гадаєте, чи буде етностиль популярним і надалі? 

Мені здається, цей тренд не вийде з моди. Зокрема, український етностиль має потужне, варіативне та красиве підґрунтя, тож із ним дуже цікаво експериментувати й вносити кожного разу щось нове. 

derevyny_poster_dumky_v_golovi_hystyna_kahli

А що далі? Джерела натхнення, поради та плани Катерини

  • Чи є улюблені художники/ілюстратори? Хто вас надихає? 

Мені дуже подобається Марія Примаченко. В дитинстві я була вражена її творчістю - польотом фантазії, сміливими кольорами, формами та фантастичними істотами. Для мене стало великим відкриттям, що високе мистецтво може бути різним, в тому числі не канонічним. Дуже надихає декоративність у її картинах, яка виражається у сміливому поєднанні кольорів, текстильній орнаментиці та лаконічності форм. 

Із сучасних митців – я захоплююсь творчістю ілюстратора Олександра Шатохіна, який недавно долучився до лав ЗСУ. Мені імпонує легкість, проникливість та іронічність сюжетів в його роботах. До речі, він також із Сум, як і я. 

  • Чи є у вас поради для ілюстраторів? Поділіться вашим досвідом, як знайти свій стиль і не загубитися в комерційних замовленнях?

Головне: 

  1. Малювати від душі – те, що викликає максимально сильні емоції.
  2. Мати сміливість експериментувати з різними стилями, матеріалами, образами. 
  3. Мати сміливість бути дивними, бо насправді, якщо творчість є щирим відображенням внутрішнього світу, то завжди підтягнуться поціновувачі.
  • Катю, над чим плануєте працювати у майбутньому? Розкажіть, будь ласка, про ваші плани та ідеї. 

Зараз мені цікаво працювати над дитячими книжками. Останнім часом часто ілюструю рукописи української письменниці – Оксани Лущевської.

Також працюю над власною дитячою книжкою, яку буде цікаво погортати й дорослим. В процесі її створення я замислююся над багатьма речами, які інколи приводять до дуже несподіваних висновків. 

Паралельно з цим, веду свою інстаграм-сторінку, де розміщую ілюстрації на актуальні для мене й всієї країни теми. Намагаюся своєю творчістю підтримувати, надихати людей і нагадувати, що життя – неймовірна річ, навіть, якщо мова йде про найтемніші часи. 

Колекція “Рідна”

Катерина Степаніщева: @myfabstory

Інтерв'ю – Світлана Грибенюк

Фото – Анна Андрусенко