Відповімо на всі Ваші запитання:)


Адреса

Відповімо на всі Ваші запитання:)

Зустрічай НОВИНКУ: 

Календар «Гусь Астролог»! Акція «Раннім пташкам» -15%, діє до 01.10.2020

 

Відверта, іронічна та, безперечно, неймовірно талановита Надя Кушнір розповіла про те, чому обрала шлях художниці, що було до і буде після Гуся, як бути успішним ілюстратором сьогодні в Україні, поділилась своїми власними секретами успіху й дала настанову художникам-початківцям.

Занурьтесь з нами в світ Наді і її персонажів!

 

gus-intervyu-z-hudozhniceyu-nadiyu-kushnir-portret

 

Про становлення як художника 

 

Надя, коли ти зрозуміла, що будеш художницею?

Я просто не могла інакше. Я знала, що так правильно і зробила свідомий вибір. Мені дуже подобалося малювати в дитинстві, але не було кому водити мене на малювання, а потім я вирішила, що піду по стопах брата (він у мене великий молодець і мені постійно хотілося бути не гіршою). І аж в 2009 мене батьки віддали на малювання. Я не можу згадати, чому так вийшло, але вони буквально змусили і сказали: “Іди!”. І я почала вчитися в Академії Дизайну у Львові. В 2010 я вже вступила до Академії Друкарства. При тому, що я вступила на державні місця на фізику і математику,  пішла на платне на художника-графіка:)

Талант - природнє чи здобуте у  твоєму випадку? Чи творча в тебе сім‘я?

Мій батько радіофізик-експериментатор, дідусь був професором фізико-математичних наук в університеті ім. І.Франка у Львові, бабуся була заслуженою викладачкою  фізичних наук, мама закінчила прикладну математику і працювала програмістом, брат програміст… Математика - це творчість, звичайно, але єдина, напевно, хто мав хоч якесь відношення до творчості - це бабусина сестра, вона була головною актрисою Донецького театру. А так, наче ні.

Я не можу сказати, що точно маю талант, бо це якось так, наче хвалити себе і запевняти інших, шо ти прям вроджений молодець. Впевнена, що якісь задатки мусили бути, інакше чим пояснити непереборну тягу, але легше мені ці задатки не зробили. Я дуже багато працюю над собою, це велика невтомна цілодобова праця - бути успішним ілюстратором. Я завжди собою незадоволена і завжди намагаюся зробити більше, ніж від мене вимагається.

Я дуже багато працюю над собою, це велика невтомна цілодобова праця - бути успішним ілюстратором.

 

Коли ти відчула себе ілюстратором з іменем?

Я не можу точно назвати цей момент. Я відчула це постфактум, вже коли оформила більше 40-ка книжок. До того я просто була зайнята зароблянням грошей.

Що було до Гуся? Чи були хіти і яка їхня доля?

У мене колись був персонаж Кіт Маркус. Він не дуже відомий в Україні, але був досить відомий в Росії і в Європі. Доля його схожа на долю Гуся. Його дуже сильно плагіатили, я навіть нещодавно бачила подушки в Ашані, але тоді я була надто маленька і не змогла протистояти цьому всьому, тому я його просто продала за сто доларів якимось людям, що жили глибоко в Сибірі, ще в 2013 році. Наскільки мені відомо, їх основний заробіток полягав у тому, що вони вічно з кимось судилися за права і вигравали ці суди:) Вже рік. як виключні права знову належать мені, але я поки що просто дала Маркусу спокій.

Які твої улюблені роботи, ілюстровані тобою книги?

Мені найбільше подобаються мої власні книги. Мені дуже подобається «Зуб» і «Пуп», які вийшли в видавництві «Книгаренька». Водночас мене дуже радує те, що я намалювала декілька нових книжок про Гуся і бачу різкий ріст і в написанні, і в ілюструванні, тож питання улюбленої роботи постійно змінюється:)

Що або хто вплинув на тебе як особистість?

Я людина без шкіри. Хоч здається, що я неймовірно сильна, мене дуже легко образити чи розстроїти. Я від цього не вмираю, але досить легко піддаюсь впливу і потім дуже довго пам'ятаю. Тому найбільше на мене впливають саме такі «подразники», як однокласники, які дико знущалися з мене і навіть били; викладачі, які казали, що в мене ні здібностей, ні задатків; одногрупники, які говорили, що я їм не рівня; роботодавці, які казали, що я нічого не варта… Інколи досі я чую подібне.  Навіть від колег, деколи зі слів, які вони говорять позаочі. Мені від цього неспокійно і я намагаюся стати все кращою і кращою, щоб довести не їм, а самій собі, що я і справді чогось варта.

Я людина без шкіри. Хоч здається, що я неймовірно сильна, мене дуже легко образити чи розстроїти. 

Улюблені художники, стилі?

Мій улюблений художник-ілюстратор Олівер Джеферс. Мені подобається те, як він дуже простими ілюстраціями розповідає історію. Саме це я вважаю найважливішим - донести свою думку, сюжет, життя.

Розкажи про перші комерційні замовлення. Поділися, як воно "народжувати" для когось?

Перші 5 років я працювала дизайнером, і тільки тоді я отримала замовлення на першу книжку для видавництва Веселка. Вона взагалі не схожа на те, як я малюю. Там були досить реалістичні зображення, мільйон правок і це було важко. Насправді важко. Зараз мої співпраці виходять значно легше, у мене є мої постійні замовники, їм відомо, чого від мене чекати. Часто люди звільняються з якоїсь роботи і, коли приходять на нову, ми продовжуємо співпрацю вже і там. Зі мною досить легко мати справу і більшість моїх замовників стають мені близькими друзями. Тому  більша кількість замовлень приносять мені більше задоволення, ніж не.

Зі мною досить легко мати справу і більшість моїх замовників стають мені близькими друзями.

Скільки ти працюєш?

10-14 годин на добу. Є різна діяльність. Зазвичай генерування ідеї відбувається паралельно з якимись побутовими справами. Зараз велику частину часу займає паперова робота, а на малювання відходить все менше і менше.

Як ти встигла оформити скільки книжок?

Я сама збирала спочатку на весілля, а через деякий час на роди, потрібні були дуже великі суми, тому я просто майже не спала і нормально не їла рік. Зате встигла оформити за рік більше 38-ми книжок. (Так, я ненормальна:)

Чи є в тебе якісь нагороди чи особливі відзнаки?

Є декілька нагород з міжнародних конкурсів по дизайну, ще з часів студентства. Мене внесли в список з 25 найкращих ілюстраторів часів незалежної України, у 2017 році я визнана ілюстратором року за версією Барабуки, а у 2018 році мене внесли в список top30under30. Ну і, крім того, ще всякі незначні нагороди і 2-3 місця на різноманітних виставках і конкурсах.

Як поєднуєш дві ролі: мами й ілюстраторки?

Тяжко. Устиму всього рік, у мене були досить складні роди, а тоді я пішла від чоловіка і все лягло на мої плечі, хоча, воно десь там завжди і було.

Я постійно сподівалася, що всі ці заробляння грошей: спочатку на навчання, потім весілля, роди, меблі і прочєє - це останній ривок. Я постійно переконувала себе, що ще трохи і все стане на свої місця, але воно ніяк не ставало, я так і продовжую вигрібати це все з останніх сил. Я втомлена і виснажена. Якби не мої батьки і мій новий партнер - я б вже відкинула копитця. Я відчуваю, що Устиму мене бракує, хоч я постійно десь поруч, але я часто дуже роздратована і змучена, тому я стараюся якось себе відгородити від нього, щоб він незаслужено не отримав зайвої агресії.

Працюю я переважно вночі, коли син спить, або прошу маму побути з ним, якщо вже взагалі ніяк не справляюся.


Гусь і ко

 

gus-intervyu-z-hudozhniceyu-nadiyu-kushnir-sumka-gifty

 

Чи будуть у Гуся персонажі-друзі?

У нього час від часу з'являються друзі. В книжках є друг павук і черв'як:) А на самій сторінці поки все не постійно, і ці друзі - тільки тимчасове явище для кращого зображення ситуацій. Але побачимо, все може бути:)

Скільки часу витрачаєш на відповіді/перегляд 1000-ів коментів?

Перші декілька днів я ще читаю коментарі до попередніх постів, потім уже ні. Я завжди звертаю увагу на коментарі і відгуки, тож витрачаю досить багато часу. Часто я роблю історії саме на основі коментарів.

Ти вже маєш імунітет проти мудаків чи язвительні коменти тебе все одно чіпляють?

Не маю імунітету, мудаки ранять мене в саме серце. Не знаю, що з цим робити. Але і не певна, що з цим треба щось робити. Я реагую на це все і ведусь, але я справді щиро сподіваюся переконати мудаків в своїй правоті і зробити їх трошки меншими мудаками.

Не маю імунітету, мудаки ранять мене в саме серце.

Який буде Гусь, коли в нього все буде харашо? Що краще лайкають - "жестяк - все погано" чи, навпаки, "життя прекрасне"? 

Лайкають правду. А про те, як у нього все буде харашо... Насправді у кого-кого, а у Гуся все якраз дуже непогано.

В чому секрет успіху Гуся?

Секрету немає. Правда. Тут немає якогось кейсу, який можна повторити і все спрацює так само. Єдине - варто бути нормальною адекватною людиною, тоді ймовірність успіху трішки більша:)

Чим він кращий за інших?

Він нічим не кращий за інших. Він такий, як і всі.

Чому Гусю треба ще вчитися?

Гусь ще малалєтка і дуже багато мудростей у нього є на якомусь інтуітивному рівні. Так що вчитися йому ще всього і багато.

gus-intervyu-z-hudozhniceyu-nadiyu-kushnir-sumka-deadline

 

Розкажи про плагіат і як боротися з тими, хто краде малюнки?

Це досить болюча тема. Скільки б у мене досвіду не було у цій боротьбі, я не можу дати якусь чітку пораду . Раніше я сказала б, що варто найняти дуже хороших адвокатів з самого початку, бігом реєструвати торгові марки і тоді впевнено воювати. Але зараз я не знаю. Враження, що це все одно в кінці марно, бо навіть маючи всі документи, ти програєш. Закон не завжди на боці правди.

Що це за сторінка барсука? Чому вона з'явилась?

Я відчула потребу у сторінці, де можу насправді себе ніяк не обмежувати у висловлюваннях. Тому відкрила БарСук:) Я все одно ще боюся там відкриватися на повну, як спочатку було на Гусі, але певна, що мені просто потрібен час.

Розкажи про хвилі приєднань і від‘єднань до твоїх сторінок, що вплинуло? Чи робить Гусь рекламу? Скільки підписників в фб та інста? Який рекорд був коментів та лайків до посту? Що це був за пост?

Чесно кажучи, статистика досить стабільна і середня. В тиждень на фейсбуці приєднується 800-1000 підписників, це органічний ріст. Зараз там 158 тисяч підписників. На сторінці інстаграму, здається, 58 тисяч підписників, там я за статистикою не слідкую. Раніше була реклама магазину товарів з Гусьом, але її запускала не я, і чесно кажучи, я не дуже була їй рада.

Про рекорд - напевно, пост, коли я народила) Тоді було щось 15 тисяч лайків і ціла купа репостів і коментарів. Всі раді Устиму.

Чи може Гусь жити своїм життям, без тебе? Сторінка Гуся в Росії робить сюжети свої оригінальні чи це все плагіат?

Скажу чесно, що я взагалі не слідкую за тією сторінкою російського Гуся. У ВКонтакті я не перевіряю, а на фб його заносить лише деколи і то його відразу починають чмирити мої підписники. Все, що я бачила - було краденим. Причому, якщо персонаж крадений у мене, то сюжети вони крадуть всюди, де тільки можна. У них явно там сидить штат художників, на якійсь жалюгідній зарплаті і штампує тих гусєй по кілька десятків на день. Але це глухий кут і поки воно працює, бо в це вкладають гроші і, звичайно, є прошарок людей, які готові цей продукт споживати. Але скільки це буде тривати - невідомо. Та і мені вже все одно.

Мій Гусь без мене якось зможе жити, але хіба це життя? Та і скільки? Мої підписники чуйні, розумні і насправді дуже інтелігентні й інтелектуальні люди. Вони знають мене, переживають за мене, а я переживаю за них. Ми часто ділимося нашими історіями з життя і я отримую дуже багато листів від них. Інколи радісних, інколи не дуже. Тож я впевнена, що вони відчують, коли мене хтось спробує замінити і накриється цей Гусь і все з ним мєдним тазом. Або, моїх прекрасних підписників з чудовим почуттям гумору і великим серцем, замінить не ясно хто.

Мій Гусь без мене якось зможе жити, але хіба це життя? 


Про професію

 

gus-intervyu-z-hudozhniceyu-nadiyu-kushnir-4


Що порадиш замовникам для ефективної співпраці? Чи легко стати твоїм замовником?

Для ефективної співпраці раджу визначити, що вони хочуть, що їм треба і чи потрібна їм саме я. Дуже часто мені пишуть замовники, які хочуть «нам як Гуся», але так, шоб на Гуся не пахоже, так щоб стримано, тихо і давай за капєйкі, і так, щоб народ хавав. Але народ не ідіот. Тому такі підходи не працюють і варто, перед тим як писати, визначити, який результат ви хочете і хто вам для цього потрібен.

Моїм замовником дуже легко стати. Я можу зробити дуже багато різних речей і мені легко можна написати будь-коли і поговорити. Або навіть просто порадитись. Я адекватна і не кусаюсь.

Як порадиш художникам-початківцям шукати замовників і пробивати собі шлях? Як знайти свій стиль?

Я пораджу їм визначити свою кінцеву ціль, куди їм хочеться. А тоді багато читати, дивитися, цікавитись і малювати. Після цього ще малювати, а тоді ще малювати, а тоді в решту часу ше сісти помалювати. А тоді , коли це справді буде схоже на щось адекватне - показувати це спочатку всім підряд, дізнатися, шо це все фігня ніпанятна, а тоді знову малювати. А там все прийде.

Як визначити ціну своєї роботи?

Найнеулюбленіше моє питання. Ціна роботи - це та, яку отримавши, ти не розстроїшся.

Чи замовник завжди прав?

Ні. Дуже часто не прав.

Що б ти не малювала?

Якісь аморальні речі. Ну і расчліньонку б не малювала якусь , реклами сигарет-горілки.

Успіх, завдяки чи всупереч?

Всупереч всьому, завдяки тяжкій праці.

 Про подарунки


Чи подобається тобі мерч з твоїми принтами? Чому подарунки з твоїм Гусем б'ють всі рекорди? Для кого вони?

Мені подобаються сумки, футболки і шкарпетки. Вони не дались мені тяжко. У випадку з сумками - Гіфті взяло на себе всю роботу і вони зробили дуже якісні сумки (алілуя) з замочками і кишеньками! Футболки просто прекрасні і ніубіваємі, хоч і білі. Не одразу знайшла хорошого партнера, але зараз все чудово. І дуже рада з шкарпеток Додосокс, бо додосокс чудові. Взагалі я люблю своїх партнерів:)
Тяжко дався календар, бо в дуже стислий термін треба було намалювати 400 малюнків. Думала мозгами поїду, але ні, жива! Думаю, вийшло гарно.

До того, що я особисто пропоную для мерчу, ставлюся дуже відповідально. Гуся роблю не для грошей, тому моя основна ціль не впихнути комусь якусь єрєсь і заробити, а зробити когось щасливішим.

Для кого? Для будь-кого. Товарів є дуже багато і для кожного знайдеться щось.

 

gus-intervyu-z-hudozhniceyu-nadiyu-kushnir-sumka-v-korobke

Гуся роблю не для грошей, тому моя основна ціль не впихнути комусь якусь єрєсь і заробити, а зробити когось щасливішим.

Світлана Грибенюк

Фото: Катя Акварельна


 

Читати також: